Mieszkanie wspomagane
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901 ze zm.) zadaniem własnym gminy o charakterze obowiązkowym jest prowadzenie i zapewnienie miejsc w mieszkaniach wspomaganych.
Mieszkanie wspomagane zgodnie z art. 53 ust. 1 przyznawane jest osobie pełnoletniej, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki.
W mieszkaniu wspomaganym świadczy się usługi bytowe, pracę socjalną oraz pomoc w wykonywaniu czynności niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu i realizacji kontaktów społecznych, w celu utrzymania lub rozwijania niezależności osoby na poziomie jej psychofizycznych możliwości.
Mieszkanie wspomagane jest przeznaczone w szczególności dla:
1) osoby niepełnosprawnej, w tym osoby niepełnosprawnej fizycznie lub osoby z zaburzeniami psychicznymi;
2) osoby w podeszłym wieku lub przewlekle chorej.
Celem przyznania wsparcia w mieszkaniu wspomaganym jest przygotowanie do prowadzenia samodzielnego, niezależnego życia poprzez wspieranie osób w codziennym funkcjonowaniu. Nie jest natomiast celem pobytu i usług świadczonych w tych mieszkaniach zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych osób i rodzin.
Objęcie pomocą w formie pobytu w mieszkaniu wspomaganym poprzedzać będzie zawarcie kontraktu mieszkaniowego (ustaleń) pomiędzy podmiotem kierującym/prowadzącym a osobą ubiegająca się o pobyt. Osoby zobowiązane będą przestrzegać przyjętych zasad funkcjonowania mieszkania wspomaganego opracowanych w Regulaminie, w którym określone są m.in. zasady funkcjonowania mieszkania, czy prawa i obowiązki mieszkańców.
Zobowiązani będą ponadto do ponoszenia częściowych kosztów utrzymania mieszkania co będzie elementem prowadzonego treningu ekonomicznego w zakresie racjonalnego gospodarowania własnymi środkami finansowymi.
Art. 97 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej stanowi, iż szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniu wspomaganym ustala w drodze uchwały rada gminy.
Odpłatność za pobyt w mieszkaniu wspomaganym będzie ponoszona zgodnie z ustalonymi w niniejszej uchwale zasadami.
Zarządzenie nr 25/2024 Wójta Gminy Raszyn z dnia 29 lutego 2024r. w sprawie wydzielenia z mieszkaniowego zasobu gminy Raszyn lokalu na cele utworzenia mieszkań wspomaganych;
Uchwała Nr XCII/752/2024 Rady Gminy Raszyn z dnia 29 lutego 2024r. w sprawie określenia zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniu wspomaganym;
Regulamin Mieszkania Wspomaganego